Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A pen costs Rs. 25 and a book costs Rs. 70. What is the cost of 2 pens and 3 books?
A school has 6 boys and 21 girls. They sit 3 to a bench. How many benches are needed?
There are 4 packets with 6 biscuits in each. 10 biscuits are eaten. How many are left?
A car travels at 36 km per hour for 4 hours. How far does it travel in km?
A shop had 195 mangoes. It sold 19 in the morning and 18 in the evening. How many mangoes are left?
A shop had 112 marbles. It sold 32 in the morning and 17 in the evening. How many marbles are left?
A school has 40 boys and 45 girls. They sit 5 to a bench. How many benches are needed?
Ishaan buys 2 toys at Rs. 34 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
Aarav buys 5 toys at Rs. 49 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
The length of a rectangle is 23 cm and its breadth is 20 cm. What is its perimeter in cm?
A car travels at 86 km per hour for 7 hours. How far does it travel in km?
A rectangular garden is 20 m long and 7 m wide. What is its area in square metres?
There are 9 packets with 6 biscuits in each. 4 biscuits are eaten. How many are left?
There are 4 packets with 11 biscuits in each. 34 biscuits are eaten. How many are left?
There are 5 packets with 9 biscuits in each. 39 biscuits are eaten. How many are left?
A shop had 147 pencils. It sold 25 in the morning and 25 in the evening. How many pencils are left?
A rectangular garden is 29 m long and 16 m wide. What is its area in square metres?
A shop had 68 coins. It sold 15 in the morning and 11 in the evening. How many coins are left?
There are 8 packets with 11 biscuits in each. 73 biscuits are eaten. How many are left?
A pen costs Rs. 12 and a book costs Rs. 59. What is the cost of 4 pens and 2 books?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 7883714
