Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A pen costs Rs. 22 and a book costs Rs. 44. What is the cost of 7 pens and 2 books?
A pen costs Rs. 14 and a book costs Rs. 57. What is the cost of 2 pens and 5 books?
There are 3 packets with 7 biscuits in each. 4 biscuits are eaten. How many are left?
A shop had 146 apples. It sold 40 in the morning and 22 in the evening. How many apples are left?
Priya buys 4 toys at Rs. 46 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A car travels at 76 km per hour for 6 hours. How far does it travel in km?
There are 3 packets with 9 biscuits in each. 22 biscuits are eaten. How many are left?
There are 8 packets with 10 biscuits in each. 12 biscuits are eaten. How many are left?
A school has 25 boys and 40 girls. They sit 5 to a bench. How many benches are needed?
A school has 10 boys and 14 girls. They sit 2 to a bench. How many benches are needed?
A shop had 76 apples. It sold 36 in the morning and 21 in the evening. How many apples are left?
A car travels at 46 km per hour for 7 hours. How far does it travel in km?
Diya buys 5 toys at Rs. 19 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A rectangular garden is 10 m long and 4 m wide. What is its area in square metres?
A pen costs Rs. 16 and a book costs Rs. 50. What is the cost of 2 pens and 2 books?
A car travels at 75 km per hour for 5 hours. How far does it travel in km?
A rectangular garden is 32 m long and 14 m wide. What is its area in square metres?
Priya buys 3 toys at Rs. 20 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
Rohan buys 5 toys at Rs. 21 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A pen costs Rs. 20 and a book costs Rs. 83. What is the cost of 6 pens and 4 books?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 7462501
