Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A pen costs Rs. 17 and a book costs Rs. 36. What is the cost of 4 pens and 3 books?
A pen costs Rs. 17 and a book costs Rs. 55. What is the cost of 5 pens and 5 books?
Diya buys 5 toys at Rs. 60 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A shop had 128 balloons. It sold 34 in the morning and 11 in the evening. How many balloons are left?
A pen costs Rs. 5 and a book costs Rs. 81. What is the cost of 7 pens and 4 books?
There are 4 packets with 10 biscuits in each. 16 biscuits are eaten. How many are left?
A pen costs Rs. 13 and a book costs Rs. 88. What is the cost of 6 pens and 4 books?
A rectangular garden is 11 m long and 9 m wide. What is its area in square metres?
A rectangular garden is 17 m long and 13 m wide. What is its area in square metres?
A pen costs Rs. 24 and a book costs Rs. 43. What is the cost of 2 pens and 4 books?
A shop had 102 cards. It sold 29 in the morning and 27 in the evening. How many cards are left?
A shop had 143 apples. It sold 15 in the morning and 18 in the evening. How many apples are left?
A car travels at 68 km per hour for 6 hours. How far does it travel in km?
A car travels at 47 km per hour for 2 hours. How far does it travel in km?
A pen costs Rs. 8 and a book costs Rs. 50. What is the cost of 4 pens and 2 books?
A car travels at 75 km per hour for 8 hours. How far does it travel in km?
A shop had 101 balloons. It sold 16 in the morning and 30 in the evening. How many balloons are left?
A school has 36 boys and 12 girls. They sit 4 to a bench. How many benches are needed?
A car travels at 37 km per hour for 5 hours. How far does it travel in km?
A school has 30 boys and 45 girls. They sit 5 to a bench. How many benches are needed?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5107344
