Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A shop had 84 marbles. It sold 18 in the morning and 20 in the evening. How many marbles are left?
A pen costs Rs. 6 and a book costs Rs. 42. What is the cost of 6 pens and 2 books?
There are 7 packets with 8 biscuits in each. 29 biscuits are eaten. How many are left?
Arjun buys 2 toys at Rs. 41 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
There are 4 packets with 8 biscuits in each. 16 biscuits are eaten. How many are left?
There are 6 packets with 8 biscuits in each. 27 biscuits are eaten. How many are left?
A rectangular garden is 36 m long and 16 m wide. What is its area in square metres?
Arjun buys 5 toys at Rs. 14 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A pen costs Rs. 8 and a book costs Rs. 56. What is the cost of 7 pens and 3 books?
A school has 24 boys and 9 girls. They sit 3 to a bench. How many benches are needed?
There are 4 packets with 10 biscuits in each. 3 biscuits are eaten. How many are left?
There are 5 packets with 8 biscuits in each. 10 biscuits are eaten. How many are left?
A pen costs Rs. 17 and a book costs Rs. 38. What is the cost of 3 pens and 4 books?
Kabir buys 3 toys at Rs. 43 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
There are 4 packets with 5 biscuits in each. 7 biscuits are eaten. How many are left?
A rectangular garden is 29 m long and 13 m wide. What is its area in square metres?
A pen costs Rs. 13 and a book costs Rs. 57. What is the cost of 3 pens and 5 books?
Dev buys 2 toys at Rs. 14 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A shop had 120 apples. It sold 35 in the morning and 33 in the evening. How many apples are left?
A pen costs Rs. 9 and a book costs Rs. 35. What is the cost of 7 pens and 4 books?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 504494
