Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A shop had 187 apples. It sold 12 in the morning and 15 in the evening. How many apples are left?
A pen costs Rs. 18 and a book costs Rs. 71. What is the cost of 3 pens and 5 books?
A car travels at 57 km per hour for 4 hours. How far does it travel in km?
Dev buys 6 toys at Rs. 19 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A pen costs Rs. 17 and a book costs Rs. 66. What is the cost of 6 pens and 2 books?
There are 7 packets with 8 biscuits in each. 26 biscuits are eaten. How many are left?
A car travels at 60 km per hour for 6 hours. How far does it travel in km?
A shop had 161 mangoes. It sold 21 in the morning and 16 in the evening. How many mangoes are left?
A rectangular garden is 15 m long and 4 m wide. What is its area in square metres?
A car travels at 38 km per hour for 5 hours. How far does it travel in km?
A school has 12 boys and 36 girls. They sit 4 to a bench. How many benches are needed?
A pen costs Rs. 14 and a book costs Rs. 82. What is the cost of 4 pens and 5 books?
There are 7 packets with 7 biscuits in each. 36 biscuits are eaten. How many are left?
There are 5 packets with 12 biscuits in each. 45 biscuits are eaten. How many are left?
Sana buys 5 toys at Rs. 45 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A rectangular garden is 26 m long and 14 m wide. What is its area in square metres?
A pen costs Rs. 5 and a book costs Rs. 38. What is the cost of 6 pens and 5 books?
A car travels at 80 km per hour for 7 hours. How far does it travel in km?
A school has 10 boys and 40 girls. They sit 5 to a bench. How many benches are needed?
A car travels at 79 km per hour for 6 hours. How far does it travel in km?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 4140705
