Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A pen costs Rs. 11 and a book costs Rs. 39. What is the cost of 8 pens and 3 books?
A pen costs Rs. 16 and a book costs Rs. 82. What is the cost of 3 pens and 4 books?
A pen costs Rs. 18 and a book costs Rs. 42. What is the cost of 5 pens and 5 books?
A school has 12 boys and 36 girls. They sit 4 to a bench. How many benches are needed?
A shop had 158 stamps. It sold 33 in the morning and 17 in the evening. How many stamps are left?
A shop had 105 stickers. It sold 40 in the morning and 16 in the evening. How many stickers are left?
There are 6 packets with 11 biscuits in each. 8 biscuits are eaten. How many are left?
A school has 10 boys and 20 girls. They sit 5 to a bench. How many benches are needed?
There are 9 packets with 8 biscuits in each. 40 biscuits are eaten. How many are left?
A car travels at 83 km per hour for 3 hours. How far does it travel in km?
A shop had 187 marbles. It sold 38 in the morning and 14 in the evening. How many marbles are left?
A rectangular garden is 23 m long and 6 m wide. What is its area in square metres?
Kabir buys 6 toys at Rs. 40 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
A pen costs Rs. 25 and a book costs Rs. 82. What is the cost of 4 pens and 2 books?
A rectangular garden is 9 m long and 7 m wide. What is its area in square metres?
A car travels at 33 km per hour for 3 hours. How far does it travel in km?
There are 9 packets with 10 biscuits in each. 15 biscuits are eaten. How many are left?
There are 5 packets with 6 biscuits in each. 3 biscuits are eaten. How many are left?
A car travels at 72 km per hour for 5 hours. How far does it travel in km?
Ananya buys 6 toys at Rs. 38 each and pays with a Rs. 500 note. How much change is returned?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 1214881
