Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 3 notebooks?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 3 notebooks?
Rohan has 33 marbles and Ananya has 75 marbles. How many more marbles does Ananya have?
Rohan has 30 marbles and Aarav has 53 marbles. How many more marbles does Aarav have?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 4 notebooks?
A box holds 10 cards. How many cards are there in 8 boxes?
A box holds 11 cards. How many cards are there in 3 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 6 extra days?
Dev had 41 coins and gave 5 to a friend. How many coins are left?
Kabir had 22 balloons and gave 6 to a friend. How many balloons are left?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 9 extra days?
Neha has 21 apples. Priya gives Neha 12 more. How many apples does Neha have now?
Tara had 20 cards and gave 11 to a friend. How many cards are left?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 5 notebooks?
Sana had 54 books and gave 42 to a friend. How many books are left?
18 mangoes are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Priya has 30 stamps. Sana gives Priya 9 more. How many stamps does Priya have now?
Neha has 34 marbles and Vikram has 80 marbles. How many more marbles does Vikram have?
Priya has 15 marbles and Arjun has 41 marbles. How many more marbles does Arjun have?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 4 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 8650207
