Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 4 notebooks?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 5 notebooks?
Arjun has 32 balloons. Priya gives Arjun 11 more. How many balloons does Arjun have now?
A box holds 10 apples. How many apples are there in 9 boxes?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 3 notebooks?
Meera has 13 marbles and Ananya has 46 marbles. How many more marbles does Ananya have?
A box holds 7 coins. How many coins are there in 3 boxes?
72 balloons are shared equally among 6 children. How many does each child get?
Tara had 25 balloons and gave 8 to a friend. How many balloons are left?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 8 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 8 extra days?
Ananya has 39 marbles and Neha has 68 marbles. How many more marbles does Neha have?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 7 extra days?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 4 notebooks?
Neha has 35 marbles and Vikram has 66 marbles. How many more marbles does Vikram have?
A box holds 8 marbles. How many marbles are there in 6 boxes?
Vikram has 35 balloons. Sana gives Vikram 10 more. How many balloons does Vikram have now?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 7 notebooks?
Ananya had 36 apples and gave 21 to a friend. How many apples are left?
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 3 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 8561967
