Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 4 notebooks?
60 cards are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 9 extra days?
Diya had 35 pencils and gave 23 to a friend. How many pencils are left?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 3 extra days?
Kabir has 7 apples. Dev gives Kabir 19 more. How many apples does Kabir have now?
Rohan has 13 cards. Arjun gives Rohan 13 more. How many cards does Rohan have now?
A box holds 4 apples. How many apples are there in 7 boxes?
Ishaan has 26 marbles and Rohan has 57 marbles. How many more marbles does Rohan have?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 6 notebooks?
A box holds 4 pencils. How many pencils are there in 9 boxes?
Meera had 51 cards and gave 12 to a friend. How many cards are left?
Neha has 5 apples. Ishaan gives Neha 5 more. How many apples does Neha have now?
Vikram has 6 mangoes. Priya gives Vikram 15 more. How many mangoes does Vikram have now?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 4 notebooks?
Sana has 16 marbles and Neha has 80 marbles. How many more marbles does Neha have?
Ishaan had 57 apples and gave 23 to a friend. How many apples are left?
A box holds 7 books. How many books are there in 6 boxes?
Neha has 29 books. Arjun gives Neha 16 more. How many books does Neha have now?
Sana has 34 marbles and Diya has 42 marbles. How many more marbles does Diya have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 8513161
