Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
32 mangoes are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 9 notebooks?
Vikram has 31 marbles and Rohan has 56 marbles. How many more marbles does Rohan have?
A notebook costs Rs. 8. What is the cost of 6 notebooks?
Arjun had 47 apples and gave 19 to a friend. How many apples are left?
A box holds 4 balloons. How many balloons are there in 9 boxes?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 5 notebooks?
99 stickers are shared equally among 9 children. How many does each child get?
Dev had 35 balloons and gave 19 to a friend. How many balloons are left?
90 stamps are shared equally among 9 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 18. What is the cost of 4 notebooks?
A box holds 12 apples. How many apples are there in 3 boxes?
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 3 notebooks?
Neha has 36 marbles and Diya has 57 marbles. How many more marbles does Diya have?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 7 extra days?
36 books are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 5 notebooks?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 3 notebooks?
Tara has 28 marbles and Rohan has 52 marbles. How many more marbles does Rohan have?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 9 extra days?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 8319239
