Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 8. What is the cost of 7 notebooks?
Vikram has 39 marbles and Sana has 75 marbles. How many more marbles does Sana have?
Meera has 38 marbles and Ananya has 48 marbles. How many more marbles does Ananya have?
Neha has 12 marbles and Vikram has 59 marbles. How many more marbles does Vikram have?
A box holds 7 marbles. How many marbles are there in 5 boxes?
A box holds 9 apples. How many apples are there in 9 boxes?
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 3 notebooks?
A box holds 4 stickers. How many stickers are there in 5 boxes?
Kabir has 24 cards. Dev gives Kabir 16 more. How many cards does Kabir have now?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 5 extra days?
80 cards are shared equally among 8 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 4 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 7 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 9 extra days?
Priya had 19 apples and gave 5 to a friend. How many apples are left?
A box holds 8 stickers. How many stickers are there in 7 boxes?
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 8 notebooks?
77 stickers are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 8 extra days?
Neha had 25 balloons and gave 10 to a friend. How many balloons are left?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 8173040
