Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 8. What is the cost of 8 notebooks?
A box holds 5 coins. How many coins are there in 5 boxes?
Vikram has 11 marbles and Priya has 56 marbles. How many more marbles does Priya have?
Kabir has 27 stickers. Priya gives Kabir 25 more. How many stickers does Kabir have now?
Ananya has 18 marbles and Kabir has 63 marbles. How many more marbles does Kabir have?
Kabir has 39 marbles and Rohan has 71 marbles. How many more marbles does Rohan have?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 9 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 7 extra days?
108 apples are shared equally among 9 children. How many does each child get?
30 stamps are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Kabir had 57 balloons and gave 30 to a friend. How many balloons are left?
Aarav has 19 marbles and Dev has 63 marbles. How many more marbles does Dev have?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 8 notebooks?
Priya has 32 marbles and Ishaan has 41 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 2 notebooks?
Vikram has 27 marbles and Ananya has 71 marbles. How many more marbles does Ananya have?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 8 notebooks?
Arjun had 53 apples and gave 5 to a friend. How many apples are left?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 8 extra days?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 4 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 7971603
