Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 6 notebooks?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 2 notebooks?
27 balloons are shared equally among 3 children. How many does each child get?
50 books are shared equally among 5 children. How many does each child get?
Diya has 10 marbles and Kabir has 66 marbles. How many more marbles does Kabir have?
Ishaan has 31 mangoes. Priya gives Ishaan 10 more. How many mangoes does Ishaan have now?
Tara had 31 mangoes and gave 7 to a friend. How many mangoes are left?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 9 notebooks?
Meera had 58 coins and gave 22 to a friend. How many coins are left?
A box holds 8 marbles. How many marbles are there in 9 boxes?
15 books are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 6 notebooks?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 3 notebooks?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 8 notebooks?
Vikram had 41 marbles and gave 29 to a friend. How many marbles are left?
Arjun has 15 apples. Rohan gives Arjun 9 more. How many apples does Arjun have now?
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 3 notebooks?
Vikram has 25 marbles and Ananya has 51 marbles. How many more marbles does Ananya have?
21 stamps are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 6 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 7883714
