Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 3 extra days?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 8 notebooks?
Neha has 22 marbles and Vikram has 61 marbles. How many more marbles does Vikram have?
A box holds 7 stickers. How many stickers are there in 3 boxes?
Meera has 17 apples. Diya gives Meera 11 more. How many apples does Meera have now?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 6 extra days?
90 balloons are shared equally among 9 children. How many does each child get?
Ananya has 21 apples. Arjun gives Ananya 16 more. How many apples does Ananya have now?
Arjun has 39 marbles and Ishaan has 49 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
Rohan had 35 balloons and gave 16 to a friend. How many balloons are left?
Vikram has 26 marbles and Priya has 44 marbles. How many more marbles does Priya have?
Tara had 60 mangoes and gave 32 to a friend. How many mangoes are left?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 4 notebooks?
A box holds 12 apples. How many apples are there in 8 boxes?
A box holds 9 pencils. How many pencils are there in 5 boxes?
Sana has 31 marbles and Arjun has 79 marbles. How many more marbles does Arjun have?
A notebook costs Rs. 18. What is the cost of 4 notebooks?
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 4 notebooks?
Ananya had 15 cards and gave 4 to a friend. How many cards are left?
28 books are shared equally among 4 children. How many does each child get?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 7746212
