Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 9 notebooks?
42 coins are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 6 notebooks?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 3 notebooks?
Vikram has 11 marbles and Sana has 60 marbles. How many more marbles does Sana have?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 5 extra days?
Aarav had 29 marbles and gave 15 to a friend. How many marbles are left?
108 balloons are shared equally among 9 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 17. What is the cost of 9 notebooks?
24 stickers are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 8 extra days?
A notebook costs Rs. 11. What is the cost of 6 notebooks?
Priya had 59 cards and gave 33 to a friend. How many cards are left?
A box holds 5 mangoes. How many mangoes are there in 9 boxes?
A box holds 8 apples. How many apples are there in 7 boxes?
Rohan has 21 coins. Tara gives Rohan 27 more. How many coins does Rohan have now?
Priya has 17 marbles and Vikram has 72 marbles. How many more marbles does Vikram have?
9 cards are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Ananya had 45 mangoes and gave 36 to a friend. How many mangoes are left?
Vikram has 28 marbles and Arjun has 70 marbles. How many more marbles does Arjun have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 7099074
