Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 8 notebooks?
36 apples are shared equally among 9 children. How many does each child get?
Ishaan has 32 marbles and Tara has 54 marbles. How many more marbles does Tara have?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 4 notebooks?
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 9 notebooks?
Priya has 17 balloons. Aarav gives Priya 17 more. How many balloons does Priya have now?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 9 notebooks?
A box holds 7 balloons. How many balloons are there in 9 boxes?
88 cards are shared equally among 8 children. How many does each child get?
Meera had 20 coins and gave 5 to a friend. How many coins are left?
Tara has 7 coins. Ananya gives Tara 20 more. How many coins does Tara have now?
Arjun had 42 stamps and gave 4 to a friend. How many stamps are left?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 8 notebooks?
16 cards are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 6 extra days?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 8 notebooks?
Dev has 18 marbles and Arjun has 59 marbles. How many more marbles does Arjun have?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 3 extra days?
Tara had 21 marbles and gave 5 to a friend. How many marbles are left?
28 coins are shared equally among 7 children. How many does each child get?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 704133
