Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 4 extra days?
16 marbles are shared equally among 2 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 2 notebooks?
A box holds 9 pencils. How many pencils are there in 3 boxes?
48 marbles are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A box holds 11 stickers. How many stickers are there in 9 boxes?
A box holds 7 pencils. How many pencils are there in 6 boxes?
88 coins are shared equally among 8 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 7 extra days?
Dev has 40 marbles and Diya has 75 marbles. How many more marbles does Diya have?
Meera had 20 mangoes and gave 9 to a friend. How many mangoes are left?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 7 notebooks?
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 6 notebooks?
Priya has 18 apples. Tara gives Priya 15 more. How many apples does Priya have now?
A box holds 11 mangoes. How many mangoes are there in 4 boxes?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 6 notebooks?
A box holds 7 marbles. How many marbles are there in 7 boxes?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 7 notebooks?
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 7 notebooks?
Sana has 36 marbles and Tara has 63 marbles. How many more marbles does Tara have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 6568646
