Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
24 cards are shared equally among 8 children. How many does each child get?
Aarav has 29 apples. Dev gives Aarav 21 more. How many apples does Aarav have now?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 9 notebooks?
A box holds 8 mangoes. How many mangoes are there in 7 boxes?
Diya has 24 marbles and Dev has 56 marbles. How many more marbles does Dev have?
Arjun has 12 marbles and Dev has 63 marbles. How many more marbles does Dev have?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 7 notebooks?
Arjun has 12 marbles and Meera has 56 marbles. How many more marbles does Meera have?
A box holds 12 stamps. How many stamps are there in 4 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 9 extra days?
A box holds 12 apples. How many apples are there in 5 boxes?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 2 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 3 extra days?
A box holds 7 pencils. How many pencils are there in 4 boxes?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 9 notebooks?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 8 notebooks?
Neha has 15 apples. Arjun gives Neha 11 more. How many apples does Neha have now?
Sana had 18 apples and gave 8 to a friend. How many apples are left?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 5 extra days?
A box holds 10 stickers. How many stickers are there in 4 boxes?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 6568378
