Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 9 notebooks?
Aarav had 21 cards and gave 5 to a friend. How many cards are left?
60 apples are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 2 notebooks?
Dev had 52 stickers and gave 5 to a friend. How many stickers are left?
A box holds 12 cards. How many cards are there in 8 boxes?
Priya had 55 coins and gave 4 to a friend. How many coins are left?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 3 extra days?
Kabir has 38 marbles and Ishaan has 71 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
A box holds 7 stamps. How many stamps are there in 8 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 9 extra days?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 4 notebooks?
16 pencils are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 17. What is the cost of 2 notebooks?
Dev had 28 balloons and gave 3 to a friend. How many balloons are left?
24 pencils are shared equally among 2 children. How many does each child get?
8 mangoes are shared equally among 2 children. How many does each child get?
Vikram has 37 balloons. Aarav gives Vikram 8 more. How many balloons does Vikram have now?
Meera has 15 marbles and Neha has 44 marbles. How many more marbles does Neha have?
Rohan has 25 apples. Kabir gives Rohan 25 more. How many apples does Rohan have now?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 6280416
