Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 8 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 7 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 4 extra days?
Ishaan has 25 marbles and Meera has 52 marbles. How many more marbles does Meera have?
Arjun had 23 apples and gave 6 to a friend. How many apples are left?
12 coins are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 3 notebooks?
A box holds 5 stickers. How many stickers are there in 3 boxes?
A box holds 12 coins. How many coins are there in 5 boxes?
A box holds 10 stickers. How many stickers are there in 9 boxes?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 2 notebooks?
Sana has 19 stamps. Meera gives Sana 10 more. How many stamps does Sana have now?
Ananya has 23 books. Priya gives Ananya 9 more. How many books does Ananya have now?
40 books are shared equally among 4 children. How many does each child get?
48 cards are shared equally among 8 children. How many does each child get?
Neha has 11 marbles and Kabir has 68 marbles. How many more marbles does Kabir have?
Dev has 17 mangoes. Aarav gives Dev 17 more. How many mangoes does Dev have now?
Tara had 47 cards and gave 14 to a friend. How many cards are left?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 5 extra days?
A box holds 11 stamps. How many stamps are there in 9 boxes?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 6190403
