Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 3 notebooks?
Kabir has 23 marbles and Neha has 68 marbles. How many more marbles does Neha have?
35 books are shared equally among 7 children. How many does each child get?
36 apples are shared equally among 4 children. How many does each child get?
Ananya has 5 stamps. Aarav gives Ananya 6 more. How many stamps does Ananya have now?
A box holds 8 pencils. How many pencils are there in 8 boxes?
A box holds 4 cards. How many cards are there in 4 boxes?
Sana has 32 marbles and Ananya has 45 marbles. How many more marbles does Ananya have?
36 coins are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A box holds 9 apples. How many apples are there in 9 boxes?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 7 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 4 extra days?
32 marbles are shared equally among 4 children. How many does each child get?
Ananya had 42 mangoes and gave 12 to a friend. How many mangoes are left?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 7 extra days?
Sana has 25 marbles and Dev has 73 marbles. How many more marbles does Dev have?
Rohan had 27 stamps and gave 13 to a friend. How many stamps are left?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 6 notebooks?
Vikram has 17 marbles and Ishaan has 72 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
Priya has 15 pencils. Kabir gives Priya 10 more. How many pencils does Priya have now?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 6167126
