Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 6 notebooks?
A box holds 7 cards. How many cards are there in 5 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 6 extra days?
27 stamps are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A box holds 10 apples. How many apples are there in 6 boxes?
18 apples are shared equally among 2 children. How many does each child get?
Ananya has 39 apples. Meera gives Ananya 18 more. How many apples does Ananya have now?
A box holds 5 pencils. How many pencils are there in 5 boxes?
Tara has 20 marbles and Aarav has 77 marbles. How many more marbles does Aarav have?
Ananya had 22 pencils and gave 4 to a friend. How many pencils are left?
12 mangoes are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Ananya has 23 apples. Arjun gives Ananya 23 more. How many apples does Ananya have now?
Dev had 52 pencils and gave 39 to a friend. How many pencils are left?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 3 notebooks?
Dev had 30 apples and gave 10 to a friend. How many apples are left?
Diya had 23 coins and gave 11 to a friend. How many coins are left?
Dev has 12 pencils. Aarav gives Dev 24 more. How many pencils does Dev have now?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 7 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 4 extra days?
Ananya has 29 stamps. Ishaan gives Ananya 13 more. How many stamps does Ananya have now?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5656282
