Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 8 notebooks?
Priya had 18 marbles and gave 13 to a friend. How many marbles are left?
Ananya has 29 apples. Diya gives Ananya 21 more. How many apples does Ananya have now?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 8 extra days?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 3 notebooks?
42 coins are shared equally among 7 children. How many does each child get?
Aarav had 24 cards and gave 17 to a friend. How many cards are left?
Arjun has 10 marbles and Vikram has 76 marbles. How many more marbles does Vikram have?
35 coins are shared equally among 7 children. How many does each child get?
Priya has 20 marbles. Tara gives Priya 10 more. How many marbles does Priya have now?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 4 notebooks?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 7 notebooks?
A box holds 7 stamps. How many stamps are there in 6 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 8 extra days?
Sana had 44 stickers and gave 31 to a friend. How many stickers are left?
Dev has 29 marbles and Diya has 79 marbles. How many more marbles does Diya have?
A box holds 11 cards. How many cards are there in 3 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 9 extra days?
Ananya has 24 marbles and Ishaan has 55 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 4 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5583802
