Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 6 notebooks?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 6 notebooks?
Aarav has 21 mangoes. Ananya gives Aarav 29 more. How many mangoes does Aarav have now?
12 coins are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A box holds 9 books. How many books are there in 9 boxes?
Sana had 15 balloons and gave 8 to a friend. How many balloons are left?
40 pencils are shared equally among 5 children. How many does each child get?
A box holds 12 mangoes. How many mangoes are there in 9 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 3 extra days?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 6 notebooks?
Neha has 14 balloons. Meera gives Neha 25 more. How many balloons does Neha have now?
6 marbles are shared equally among 2 children. How many does each child get?
A box holds 6 stamps. How many stamps are there in 3 boxes?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 9 notebooks?
Neha has 13 marbles and Priya has 64 marbles. How many more marbles does Priya have?
A box holds 11 balloons. How many balloons are there in 4 boxes?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 3 notebooks?
Neha had 54 apples and gave 22 to a friend. How many apples are left?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 3 notebooks?
Vikram has 24 marbles and Sana has 62 marbles. How many more marbles does Sana have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5559938
