Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A box holds 9 stamps. How many stamps are there in 7 boxes?
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 9 notebooks?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 4 notebooks?
A box holds 10 balloons. How many balloons are there in 7 boxes?
A box holds 8 balloons. How many balloons are there in 9 boxes?
Ananya has 16 balloons. Neha gives Ananya 21 more. How many balloons does Ananya have now?
48 marbles are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 3 extra days?
Arjun has 26 marbles and Sana has 49 marbles. How many more marbles does Sana have?
Ishaan has 5 coins. Dev gives Ishaan 29 more. How many coins does Ishaan have now?
A box holds 10 pencils. How many pencils are there in 5 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 3 extra days?
Sana has 17 marbles and Arjun has 50 marbles. How many more marbles does Arjun have?
Arjun has 34 marbles and Meera has 43 marbles. How many more marbles does Meera have?
Diya had 28 apples and gave 19 to a friend. How many apples are left?
Arjun has 10 mangoes. Sana gives Arjun 25 more. How many mangoes does Arjun have now?
Vikram has 38 stamps. Dev gives Vikram 11 more. How many stamps does Vikram have now?
A box holds 9 coins. How many coins are there in 8 boxes?
42 coins are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 3 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5483715
