Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 8 notebooks?
Meera has 6 stamps. Ananya gives Meera 4 more. How many stamps does Meera have now?
Ishaan had 55 stickers and gave 50 to a friend. How many stickers are left?
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 6 notebooks?
Aarav has 31 marbles and Neha has 66 marbles. How many more marbles does Neha have?
Sana had 54 stamps and gave 36 to a friend. How many stamps are left?
Ishaan has 35 balloons. Dev gives Ishaan 7 more. How many balloons does Ishaan have now?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 9 extra days?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 9 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 7 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 4 extra days?
Sana had 28 apples and gave 15 to a friend. How many apples are left?
Neha has 22 marbles and Aarav has 70 marbles. How many more marbles does Aarav have?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 4 extra days?
Aarav had 15 coins and gave 10 to a friend. How many coins are left?
Meera has 18 cards. Diya gives Meera 21 more. How many cards does Meera have now?
Dev had 15 stickers and gave 10 to a friend. How many stickers are left?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 7 extra days?
A box holds 5 apples. How many apples are there in 9 boxes?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 9 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5450563
