Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 8. What is the cost of 4 notebooks?
A box holds 12 mangoes. How many mangoes are there in 9 boxes?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 8 notebooks?
A box holds 9 balloons. How many balloons are there in 7 boxes?
Kabir has 29 marbles and Neha has 55 marbles. How many more marbles does Neha have?
A box holds 5 stickers. How many stickers are there in 7 boxes?
Priya has 22 marbles and Arjun has 80 marbles. How many more marbles does Arjun have?
Ananya has 7 apples. Kabir gives Ananya 22 more. How many apples does Ananya have now?
Kabir had 44 cards and gave 14 to a friend. How many cards are left?
24 pencils are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A box holds 8 books. How many books are there in 9 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 4 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 8 extra days?
Arjun has 24 marbles and Priya has 42 marbles. How many more marbles does Priya have?
Priya has 23 marbles and Sana has 61 marbles. How many more marbles does Sana have?
A box holds 9 marbles. How many marbles are there in 7 boxes?
Meera has 13 coins. Diya gives Meera 17 more. How many coins does Meera have now?
27 coins are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Ishaan has 14 stickers. Vikram gives Ishaan 15 more. How many stickers does Ishaan have now?
Aarav has 5 balloons. Rohan gives Aarav 25 more. How many balloons does Aarav have now?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5434818
