Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 4 notebooks?
Neha has 30 stamps. Ishaan gives Neha 11 more. How many stamps does Neha have now?
63 books are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 6 notebooks?
32 stamps are shared equally among 8 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 8 extra days?
Ananya has 20 pencils. Sana gives Ananya 12 more. How many pencils does Ananya have now?
A box holds 8 apples. How many apples are there in 3 boxes?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 2 notebooks?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 5 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 8 extra days?
Sana had 53 mangoes and gave 6 to a friend. How many mangoes are left?
A box holds 9 balloons. How many balloons are there in 6 boxes?
Tara had 27 balloons and gave 15 to a friend. How many balloons are left?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 4 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 5 extra days?
40 apples are shared equally among 5 children. How many does each child get?
A box holds 6 pencils. How many pencils are there in 3 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 9 extra days?
A notebook costs Rs. 11. What is the cost of 8 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5163928
