Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 4 notebooks?
Arjun has 30 stamps. Priya gives Arjun 16 more. How many stamps does Arjun have now?
A box holds 10 stickers. How many stickers are there in 6 boxes?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 7 notebooks?
24 balloons are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 7 extra days?
Priya has 5 mangoes. Meera gives Priya 7 more. How many mangoes does Priya have now?
28 apples are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 4 extra days?
Meera has 39 stickers. Priya gives Meera 11 more. How many stickers does Meera have now?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 5 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 5 extra days?
Priya had 23 marbles and gave 16 to a friend. How many marbles are left?
A box holds 9 mangoes. How many mangoes are there in 9 boxes?
Meera has 18 marbles and Dev has 74 marbles. How many more marbles does Dev have?
Dev has 28 coins. Neha gives Dev 7 more. How many coins does Dev have now?
27 pencils are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Arjun had 26 mangoes and gave 5 to a friend. How many mangoes are left?
Aarav has 20 marbles and Ishaan has 62 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 2 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5157366
