Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 9 extra days?
33 apples are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 4 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 8 extra days?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 9 notebooks?
A box holds 12 apples. How many apples are there in 4 boxes?
A box holds 4 apples. How many apples are there in 4 boxes?
A box holds 10 books. How many books are there in 4 boxes?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 5 notebooks?
Meera has 12 marbles and Neha has 72 marbles. How many more marbles does Neha have?
Diya had 23 apples and gave 12 to a friend. How many apples are left?
96 coins are shared equally among 8 children. How many does each child get?
15 pencils are shared equally among 5 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 7 extra days?
A box holds 7 balloons. How many balloons are there in 4 boxes?
Dev has 7 coins. Ishaan gives Dev 16 more. How many coins does Dev have now?
Arjun has 36 marbles and Diya has 58 marbles. How many more marbles does Diya have?
Vikram had 53 marbles and gave 5 to a friend. How many marbles are left?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 6 notebooks?
Ananya has 33 marbles and Aarav has 45 marbles. How many more marbles does Aarav have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5093327
