Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 3 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 5 extra days?
Neha had 55 cards and gave 47 to a friend. How many cards are left?
Arjun has 27 marbles and Neha has 55 marbles. How many more marbles does Neha have?
A box holds 6 marbles. How many marbles are there in 3 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 7 extra days?
16 cards are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 3 notebooks?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 6 notebooks?
18 apples are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Dev had 15 stickers and gave 5 to a friend. How many stickers are left?
Sana had 28 stickers and gave 21 to a friend. How many stickers are left?
Ananya has 39 marbles and Dev has 80 marbles. How many more marbles does Dev have?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 5 notebooks?
Neha has 16 marbles and Ananya has 77 marbles. How many more marbles does Ananya have?
Meera had 28 stamps and gave 10 to a friend. How many stamps are left?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 3 extra days?
32 marbles are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 9 extra days?
A notebook costs Rs. 11. What is the cost of 2 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 506687
