Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 5 notebooks?
A box holds 12 balloons. How many balloons are there in 5 boxes?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 7 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 4 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 9 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 3 extra days?
33 stickers are shared equally among 3 children. How many does each child get?
48 stamps are shared equally among 8 children. How many does each child get?
24 cards are shared equally among 2 children. How many does each child get?
Sana has 18 apples. Neha gives Sana 23 more. How many apples does Sana have now?
35 coins are shared equally among 5 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 6 notebooks?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 2 notebooks?
Diya has 14 marbles and Ishaan has 69 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
Kabir has 39 marbles and Priya has 61 marbles. How many more marbles does Priya have?
A box holds 11 apples. How many apples are there in 5 boxes?
Aarav has 18 stamps. Priya gives Aarav 6 more. How many stamps does Aarav have now?
64 mangoes are shared equally among 8 children. How many does each child get?
Ishaan had 60 balloons and gave 31 to a friend. How many balloons are left?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 3 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 5053763
