Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 2 notebooks?
Dev has 33 marbles and Ananya has 53 marbles. How many more marbles does Ananya have?
A box holds 8 mangoes. How many mangoes are there in 3 boxes?
Rohan has 40 stickers. Aarav gives Rohan 27 more. How many stickers does Rohan have now?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 3 extra days?
A box holds 12 apples. How many apples are there in 3 boxes?
Meera has 26 marbles and Tara has 78 marbles. How many more marbles does Tara have?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 7 notebooks?
A notebook costs Rs. 11. What is the cost of 3 notebooks?
48 pencils are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A box holds 7 coins. How many coins are there in 8 boxes?
Arjun had 58 mangoes and gave 51 to a friend. How many mangoes are left?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 9 notebooks?
A box holds 11 balloons. How many balloons are there in 5 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 5 extra days?
56 apples are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A box holds 8 balloons. How many balloons are there in 4 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 7 extra days?
A box holds 5 stamps. How many stamps are there in 4 boxes?
A box holds 8 apples. How many apples are there in 7 boxes?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 4814088
