Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 8. What is the cost of 3 notebooks?
Ishaan had 60 stamps and gave 7 to a friend. How many stamps are left?
A box holds 8 stamps. How many stamps are there in 8 boxes?
A box holds 7 apples. How many apples are there in 5 boxes?
Ishaan had 26 apples and gave 18 to a friend. How many apples are left?
Aarav had 41 apples and gave 19 to a friend. How many apples are left?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 6 notebooks?
A notebook costs Rs. 8. What is the cost of 8 notebooks?
Neha has 24 marbles and Arjun has 51 marbles. How many more marbles does Arjun have?
A box holds 6 cards. How many cards are there in 3 boxes?
Kabir had 23 stickers and gave 12 to a friend. How many stickers are left?
A box holds 7 pencils. How many pencils are there in 4 boxes?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 9 notebooks?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 5 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 6 extra days?
A box holds 12 marbles. How many marbles are there in 6 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 3 extra days?
Vikram had 50 apples and gave 11 to a friend. How many apples are left?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 4 notebooks?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 2 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 4539441
