Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 3 notebooks?
Ishaan has 13 marbles and Meera has 71 marbles. How many more marbles does Meera have?
Kabir had 47 mangoes and gave 31 to a friend. How many mangoes are left?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 5 notebooks?
A box holds 11 balloons. How many balloons are there in 3 boxes?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 9 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 7 extra days?
A box holds 5 mangoes. How many mangoes are there in 5 boxes?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 9 notebooks?
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 4 notebooks?
Dev has 21 marbles and Priya has 50 marbles. How many more marbles does Priya have?
Ishaan had 16 coins and gave 3 to a friend. How many coins are left?
Kabir has 23 stickers. Dev gives Kabir 15 more. How many stickers does Kabir have now?
A box holds 12 marbles. How many marbles are there in 6 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 4 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 8 extra days?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 9 notebooks?
Dev has 19 marbles and Ananya has 78 marbles. How many more marbles does Ananya have?
35 apples are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 3 extra days?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 4495583
