Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
Vikram has 11 apples. Tara gives Vikram 10 more. How many apples does Vikram have now?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 7 notebooks?
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 4 notebooks?
Arjun has 17 marbles and Tara has 52 marbles. How many more marbles does Tara have?
12 coins are shared equally among 2 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 4 notebooks?
Rohan has 21 marbles and Priya has 44 marbles. How many more marbles does Priya have?
81 mangoes are shared equally among 9 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 9 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 3 extra days?
Ishaan had 60 books and gave 35 to a friend. How many books are left?
Arjun had 26 cards and gave 4 to a friend. How many cards are left?
A box holds 7 stickers. How many stickers are there in 3 boxes?
A notebook costs Rs. 17. What is the cost of 2 notebooks?
21 balloons are shared equally among 7 children. How many does each child get?
Ishaan had 52 marbles and gave 19 to a friend. How many marbles are left?
9 mangoes are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 7 notebooks?
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 4 notebooks?
Ananya has 16 marbles and Kabir has 75 marbles. How many more marbles does Kabir have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 4358167
