Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 6 extra days?
24 coins are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 17. What is the cost of 9 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 4 extra days?
Rohan had 27 mangoes and gave 9 to a friend. How many mangoes are left?
A box holds 4 books. How many books are there in 5 boxes?
70 apples are shared equally among 7 children. How many does each child get?
Tara has 35 pencils. Ananya gives Tara 4 more. How many pencils does Tara have now?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 2 notebooks?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 2 notebooks?
27 apples are shared equally among 9 children. How many does each child get?
Tara had 33 cards and gave 14 to a friend. How many cards are left?
Diya has 34 stickers. Rohan gives Diya 20 more. How many stickers does Diya have now?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 8 notebooks?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 5 notebooks?
Arjun has 26 books. Priya gives Arjun 6 more. How many books does Arjun have now?
15 cards are shared equally among 5 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 3 extra days?
A box holds 7 apples. How many apples are there in 4 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 9 extra days?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 393576
