Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 17. What is the cost of 6 notebooks?
55 books are shared equally among 5 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 3 extra days?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 5 notebooks?
Meera has 26 apples. Rohan gives Meera 21 more. How many apples does Meera have now?
A box holds 5 mangoes. How many mangoes are there in 7 boxes?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 3 notebooks?
A box holds 11 mangoes. How many mangoes are there in 6 boxes?
Arjun had 36 coins and gave 13 to a friend. How many coins are left?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 8 notebooks?
Meera has 40 marbles and Aarav has 54 marbles. How many more marbles does Aarav have?
16 balloons are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A box holds 7 books. How many books are there in 8 boxes?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 8 notebooks?
A box holds 8 cards. How many cards are there in 3 boxes?
Dev has 33 cards. Diya gives Dev 3 more. How many cards does Dev have now?
A box holds 11 books. How many books are there in 8 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 5 extra days?
40 stamps are shared equally among 8 children. How many does each child get?
63 cards are shared equally among 9 children. How many does each child get?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 385510
