Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 3 notebooks?
Kabir has 12 mangoes. Sana gives Kabir 29 more. How many mangoes does Kabir have now?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 8 extra days?
Aarav had 23 mangoes and gave 14 to a friend. How many mangoes are left?
12 stamps are shared equally among 3 children. How many does each child get?
32 apples are shared equally among 8 children. How many does each child get?
18 books are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Meera had 52 apples and gave 6 to a friend. How many apples are left?
A box holds 10 apples. How many apples are there in 7 boxes?
Dev has 26 marbles and Arjun has 72 marbles. How many more marbles does Arjun have?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 5 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 3 extra days?
Priya has 33 balloons. Aarav gives Priya 15 more. How many balloons does Priya have now?
55 stamps are shared equally among 5 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 6 extra days?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 2 notebooks?
Tara had 22 stamps and gave 7 to a friend. How many stamps are left?
Kabir has 31 marbles and Diya has 71 marbles. How many more marbles does Diya have?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 5 extra days?
Priya has 28 marbles and Ananya has 74 marbles. How many more marbles does Ananya have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 380794
