Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A box holds 6 mangoes. How many mangoes are there in 4 boxes?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 4 notebooks?
Tara has 12 marbles and Neha has 77 marbles. How many more marbles does Neha have?
Arjun has 28 marbles and Rohan has 46 marbles. How many more marbles does Rohan have?
Tara had 46 cards and gave 15 to a friend. How many cards are left?
Diya had 42 pencils and gave 9 to a friend. How many pencils are left?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 3 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 6 extra days?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 6 notebooks?
12 mangoes are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 6 extra days?
Vikram has 16 marbles and Sana has 47 marbles. How many more marbles does Sana have?
12 mangoes are shared equally among 2 children. How many does each child get?
A box holds 4 apples. How many apples are there in 3 boxes?
A box holds 5 apples. How many apples are there in 6 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 8 extra days?
Aarav has 22 stickers. Ananya gives Aarav 11 more. How many stickers does Aarav have now?
24 coins are shared equally among 4 children. How many does each child get?
64 apples are shared equally among 8 children. How many does each child get?
Priya has 31 cards. Arjun gives Priya 26 more. How many cards does Priya have now?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 2740
