Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 2 notebooks?
Meera has 16 stickers. Dev gives Meera 21 more. How many stickers does Meera have now?
42 stamps are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 2 notebooks?
Diya had 32 books and gave 21 to a friend. How many books are left?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 2 notebooks?
Arjun has 20 coins. Dev gives Arjun 7 more. How many coins does Arjun have now?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 6 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 9 extra days?
Kabir has 33 mangoes. Aarav gives Kabir 4 more. How many mangoes does Kabir have now?
A box holds 5 apples. How many apples are there in 3 boxes?
64 apples are shared equally among 8 children. How many does each child get?
A box holds 7 cards. How many cards are there in 6 boxes?
Vikram has 28 mangoes. Arjun gives Vikram 17 more. How many mangoes does Vikram have now?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 9 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 5 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 3 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 7 extra days?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 9 notebooks?
Ananya has 24 marbles and Ishaan has 44 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 2677983
