Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
Diya has 34 apples. Vikram gives Diya 23 more. How many apples does Diya have now?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 4 notebooks?
Kabir has 27 marbles and Vikram has 72 marbles. How many more marbles does Vikram have?
Ishaan has 11 marbles and Sana has 45 marbles. How many more marbles does Sana have?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 6 extra days?
A box holds 6 apples. How many apples are there in 5 boxes?
A notebook costs Rs. 17. What is the cost of 3 notebooks?
A box holds 8 pencils. How many pencils are there in 3 boxes?
A notebook costs Rs. 6. What is the cost of 4 notebooks?
Ishaan had 48 books and gave 6 to a friend. How many books are left?
18 coins are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 17. What is the cost of 5 notebooks?
Rohan has 18 marbles and Ishaan has 63 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
Tara had 34 mangoes and gave 21 to a friend. How many mangoes are left?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 9 extra days?
88 mangoes are shared equally among 8 children. How many does each child get?
Tara has 15 mangoes. Ananya gives Tara 10 more. How many mangoes does Tara have now?
18 apples are shared equally among 3 children. How many does each child get?
36 balloons are shared equally among 6 children. How many does each child get?
Priya had 52 balloons and gave 39 to a friend. How many balloons are left?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 2644302
