Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
18 marbles are shared equally among 2 children. How many does each child get?
A box holds 6 apples. How many apples are there in 9 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 8 extra days?
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 2 notebooks?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 3 notebooks?
Diya has 33 marbles and Arjun has 71 marbles. How many more marbles does Arjun have?
Ananya has 15 marbles. Sana gives Ananya 13 more. How many marbles does Ananya have now?
Arjun has 21 stickers. Ananya gives Arjun 20 more. How many stickers does Arjun have now?
Tara has 16 mangoes. Kabir gives Tara 8 more. How many mangoes does Tara have now?
Priya has 33 cards. Ishaan gives Priya 21 more. How many cards does Priya have now?
Dev has 9 cards. Ishaan gives Dev 14 more. How many cards does Dev have now?
Priya has 24 balloons. Tara gives Priya 8 more. How many balloons does Priya have now?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 4 extra days?
A notebook costs Rs. 17. What is the cost of 5 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 5 extra days?
Vikram had 18 stickers and gave 4 to a friend. How many stickers are left?
A box holds 5 stickers. How many stickers are there in 9 boxes?
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 8 notebooks?
A box holds 10 stickers. How many stickers are there in 4 boxes?
Vikram has 14 marbles and Ishaan has 68 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 2340127
