Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 3 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 9 extra days?
A box holds 12 cards. How many cards are there in 3 boxes?
Tara had 21 balloons and gave 13 to a friend. How many balloons are left?
45 stickers are shared equally among 9 children. How many does each child get?
A box holds 10 books. How many books are there in 6 boxes?
A box holds 12 balloons. How many balloons are there in 7 boxes?
A notebook costs Rs. 10. What is the cost of 7 notebooks?
Kabir has 35 mangoes. Rohan gives Kabir 19 more. How many mangoes does Kabir have now?
Diya had 23 pencils and gave 6 to a friend. How many pencils are left?
A notebook costs Rs. 5. What is the cost of 3 notebooks?
Priya had 41 mangoes and gave 31 to a friend. How many mangoes are left?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 4 extra days?
Aarav has 6 mangoes. Diya gives Aarav 9 more. How many mangoes does Aarav have now?
Arjun had 51 stickers and gave 32 to a friend. How many stickers are left?
84 balloons are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 9 extra days?
A notebook costs Rs. 7. What is the cost of 7 notebooks?
Diya has 18 marbles and Meera has 71 marbles. How many more marbles does Meera have?
Tara had 31 books and gave 26 to a friend. How many books are left?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 2012101
