Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 2 notebooks?
24 coins are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A box holds 6 mangoes. How many mangoes are there in 6 boxes?
84 balloons are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 4 extra days?
Tara has 16 marbles and Arjun has 42 marbles. How many more marbles does Arjun have?
Ishaan has 17 marbles and Neha has 77 marbles. How many more marbles does Neha have?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 5 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 8 extra days?
Neha had 27 apples and gave 22 to a friend. How many apples are left?
24 cards are shared equally among 2 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 19. What is the cost of 7 notebooks?
70 mangoes are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A box holds 8 stickers. How many stickers are there in 4 boxes?
A box holds 6 marbles. How many marbles are there in 6 boxes?
Diya had 55 stamps and gave 27 to a friend. How many stamps are left?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 8 extra days?
Dev has 10 marbles and Vikram has 65 marbles. How many more marbles does Vikram have?
Sana has 19 cards. Neha gives Sana 8 more. How many cards does Sana have now?
A box holds 10 marbles. How many marbles are there in 7 boxes?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 1845590
