Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 4 notebooks?
64 books are shared equally among 8 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 18. What is the cost of 5 notebooks?
A box holds 12 cards. How many cards are there in 5 boxes?
Vikram has 24 marbles and Arjun has 65 marbles. How many more marbles does Arjun have?
Diya has 36 apples. Rohan gives Diya 27 more. How many apples does Diya have now?
A box holds 12 apples. How many apples are there in 5 boxes?
44 stickers are shared equally among 4 children. How many does each child get?
Ananya has 28 marbles and Diya has 46 marbles. How many more marbles does Diya have?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 6 extra days?
A notebook costs Rs. 11. What is the cost of 6 notebooks?
63 stamps are shared equally among 7 children. How many does each child get?
Kabir had 32 mangoes and gave 22 to a friend. How many mangoes are left?
A week has 7 days. How many days are there in 5 weeks and 8 extra days?
Ishaan had 18 mangoes and gave 13 to a friend. How many mangoes are left?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 9 notebooks?
Aarav has 25 mangoes. Rohan gives Aarav 28 more. How many mangoes does Aarav have now?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 4 notebooks?
A box holds 11 coins. How many coins are there in 9 boxes?
Tara had 37 marbles and gave 29 to a friend. How many marbles are left?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 178763
