Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 7 notebooks?
A notebook costs Rs. 8. What is the cost of 4 notebooks?
Sana had 60 marbles and gave 14 to a friend. How many marbles are left?
A notebook costs Rs. 16. What is the cost of 5 notebooks?
Priya has 18 marbles and Kabir has 64 marbles. How many more marbles does Kabir have?
28 stamps are shared equally among 4 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 18. What is the cost of 5 notebooks?
A box holds 5 mangoes. How many mangoes are there in 5 boxes?
Rohan has 10 stamps. Tara gives Rohan 29 more. How many stamps does Rohan have now?
Arjun has 18 marbles and Priya has 50 marbles. How many more marbles does Priya have?
A notebook costs Rs. 13. What is the cost of 9 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 5 extra days?
A box holds 4 stamps. How many stamps are there in 5 boxes?
Arjun had 29 marbles and gave 24 to a friend. How many marbles are left?
Kabir had 19 books and gave 9 to a friend. How many books are left?
Dev has 37 books. Priya gives Dev 23 more. How many books does Dev have now?
Ishaan has 14 marbles and Priya has 52 marbles. How many more marbles does Priya have?
A box holds 12 mangoes. How many mangoes are there in 6 boxes?
A notebook costs Rs. 8. What is the cost of 5 notebooks?
48 marbles are shared equally among 6 children. How many does each child get?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 1782766
