Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 7 notebooks?
A box holds 5 apples. How many apples are there in 6 boxes?
Aarav had 23 balloons and gave 4 to a friend. How many balloons are left?
Dev had 33 apples and gave 23 to a friend. How many apples are left?
A box holds 10 stamps. How many stamps are there in 5 boxes?
A box holds 10 stamps. How many stamps are there in 3 boxes?
A notebook costs Rs. 4. What is the cost of 8 notebooks?
Ananya had 23 marbles and gave 13 to a friend. How many marbles are left?
15 mangoes are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 20. What is the cost of 7 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 8 extra days?
99 marbles are shared equally among 9 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 15. What is the cost of 8 notebooks?
Vikram has 11 marbles and Ishaan has 61 marbles. How many more marbles does Ishaan have?
15 balloons are shared equally among 5 children. How many does each child get?
Priya had 19 pencils and gave 14 to a friend. How many pencils are left?
A week has 7 days. How many days are there in 2 weeks and 5 extra days?
16 stamps are shared equally among 4 children. How many does each child get?
Ananya had 26 pencils and gave 9 to a friend. How many pencils are left?
Vikram had 21 balloons and gave 16 to a friend. How many balloons are left?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 1737556
