Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A notebook costs Rs. 12. What is the cost of 5 notebooks?
A box holds 5 apples. How many apples are there in 8 boxes?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 8 notebooks?
Meera has 30 marbles and Vikram has 61 marbles. How many more marbles does Vikram have?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 4 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 3 extra days?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 9 extra days?
Arjun has 35 marbles and Tara has 75 marbles. How many more marbles does Tara have?
A box holds 4 books. How many books are there in 9 boxes?
Priya has 23 marbles and Arjun has 59 marbles. How many more marbles does Arjun have?
24 balloons are shared equally among 6 children. How many does each child get?
Arjun has 38 coins. Ishaan gives Arjun 3 more. How many coins does Arjun have now?
40 marbles are shared equally among 4 children. How many does each child get?
18 mangoes are shared equally among 3 children. How many does each child get?
A week has 7 days. How many days are there in 4 weeks and 7 extra days?
42 apples are shared equally among 6 children. How many does each child get?
A box holds 6 stamps. How many stamps are there in 5 boxes?
A week has 7 days. How many days are there in 3 weeks and 7 extra days?
33 cards are shared equally among 3 children. How many does each child get?
Priya had 16 cards and gave 3 to a friend. How many cards are left?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 1670320
