Word problems
Read each problem carefully and write the answer with its unit.
A box holds 5 marbles. How many marbles are there in 4 boxes?
A notebook costs Rs. 18. What is the cost of 4 notebooks?
A notebook costs Rs. 3. What is the cost of 8 notebooks?
Ishaan had 31 mangoes and gave 23 to a friend. How many mangoes are left?
Vikram had 55 stickers and gave 26 to a friend. How many stickers are left?
Neha has 23 marbles and Kabir has 80 marbles. How many more marbles does Kabir have?
60 mangoes are shared equally among 5 children. How many does each child get?
Meera has 39 pencils. Ananya gives Meera 18 more. How many pencils does Meera have now?
28 stickers are shared equally among 7 children. How many does each child get?
A notebook costs Rs. 14. What is the cost of 8 notebooks?
A week has 7 days. How many days are there in 6 weeks and 6 extra days?
Meera has 22 stickers. Diya gives Meera 6 more. How many stickers does Meera have now?
63 apples are shared equally among 9 children. How many does each child get?
A box holds 9 apples. How many apples are there in 5 boxes?
Tara has 40 marbles and Meera has 79 marbles. How many more marbles does Meera have?
Aarav has 26 coins. Sana gives Aarav 6 more. How many coins does Aarav have now?
Rohan has 40 stickers. Ananya gives Rohan 9 more. How many stickers does Rohan have now?
Diya has 40 balloons. Kabir gives Diya 7 more. How many balloons does Diya have now?
Ananya had 53 books and gave 21 to a friend. How many books are left?
A notebook costs Rs. 9. What is the cost of 4 notebooks?
Gurukul Technicals Institute: free practice sheetsSheet 1261997
